Faaliyet Bölgesi

Focus Enerji araştırma ve geliştirme faaliyetlerini Ankara Üniversite Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Gölbaşı yerleşkesinde aktif olarak sürdürmektedir. Ankara Üniversitesi akademik kadrolarının ve bölgede faaliyetlerini sürdürmekte olan diğer firmalar ile birlikte oluşan ekosistem Focus Enerji’nin önemli yetenekler kazanmasında etkili olmuştur.

Solar Tracker EQ

Ekvatoral tip iki eksenli Güneş Takip Sisteminin geliştirilmesi sürecinde prototip aşaması tamamlanmış bulunmaktadır. Ticari ürünün üretimine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Orta ve yüksek seviyede doğrudan ışınım seviyesine sahip bölgelerde önemli üretim artışı elde edileceği yapılan çalışmalar ile gösterilmiştir.

SolarMAP

www.SolarMAP.co web uygulaması Nasa Modis uydularından elde edilen atmosferik veriler yardımıyla fotovoltaik güneş enerjisi sistemleri için üretim analizlerinin yapılabilmesini mümkün kılmaktadır. Dünya üzerinde istenilen konum, panel teknolojisi ve taşıyıcı sistem tipi için üretim analizleri yapılabilmektedir. Modis uydularının 2002 yılından günümüze kadar veri sağlayabilmesi sayesinde yıldan yıla oluşan üretim farklılıkları tespit edilebilmektedir.